2015. december 19., szombat

Mindeközben a messzi-messzi galaxis farvizén evezve…

Mindeközben a messzi-messzi galaxis farvizén evezve…
Csillagok háborúja: Az ébredő Erő (Star Wars: The Force Awekens) – japán feliratos előzetes; sérült változat (2015)

„Az igazán nagy lélek privilégiuma az, hogy sosem vár hálát másoktól, de ő maga mindig hálás tud lenni.” (Theodor Krauß)

…az előzményekért KATT IDE!
Egyébként pedig épp arról regéltem tegnap, hogy a Disney stúdió bizony egész szélesre tárta a kapukat az őrület előtt… Innen lépegettünk most lassacskán tovább. Még ha lassú, kimért léptekkel is.

Ez volt tehát a korábbi előzetesünk nyitóképe itt, a Csillagidőszámítás-blogban (taken from Videa.hu)

Japán nyelvű, feliratos változatot is találtam ugyanebből az interneten, így hát igyekeztem azt is mielőbb letölteni. Csak később ért a nagy kiábrándulás, amikor rájöttem, hogy a letöltődött fájl sérült, hibás lett, 0:23-tól csak állókép van benne, vagyis 0:23-nál kimerevedik a monitor…
Japán érdeklődésem persze egészen máshonnan datálódik, és elsősorban A szarka című novellámra visszavezethetően, de tulajdonképpen majd csak a József és a virtuózok című kisregényemhez kötődik. Egyébként ez utóbbiban is feltűnik a Star Trek egy motívuma, elsősorban Mr. Spockhoz kapcsolódva, de ez a kisregény már sokkal inkább az Űrodüsszeiához kötődik. Meg persze a Balatonhoz… Erről azonban majd más, adódó alkalommal mesélek részletesebben is…
Addig is, minden különösebb ok, magyarázkodás és indoklás nélkül egyszerűen csak lapozzuk át ezt – akár együtt, akár külön-külön, mindenki saját magának, és persze a saját szórakoztatására:


Ugyancsak tegnap már megmutattam itt az Auchan akciójának hirdetését, szóróanyagát. Nos, hát időközben jártunk az áruházban és felszerelkeztünk ezekkel a kedvezményesen forgalmazott plüssfigurákkal. Legalábbis azok egy részével – mindenki választott magának egyet:

Feleségemé lett Wickett, az ewok

Lányunk a plüssdzsavát választotta magának

A dzsavák igazából nem kedves, nem szimpatikus lények, még ha tulajdonképpen javarészt ártalmatlanok is, de egy csoportjuk tragikus véget ér az Egy új reményben, így aztán végül mégis elnyerik a szimpátiánkat.

Én pedig a BB-8-ast szemeltem ki magamnak

Vagyis mindezt ennek alapján:


Ezt tehát itt a kupongyűjtő kis füzetecske, amelybe az apó matricákat be kell ragasztgatni, mint egy képgyűjtő albumba…

Ezt meg tehát akár egy családi csoportképnek is mondhatnánk itt… – Lányunk (balra), szerénytelenségem (középen), feleségem (jobbra) – Hát így nézünk mi ki, s az vesse ránk az első követ, akinek szebb szemöldöke van asszonyomnál…

Érdemes azonban megfigyelni, hogy az Auchan akciós reklámkampánya szerint hat matricát kell összegyűjteni egy-egy plüssfigura kedvezményes megvásárlásához, nekünk azonban végül négy mégis elég volt darabjához…
Történt pedig, hogy egy, testi, szellemi és elsősorban lelki épülésem szempontjából kiemelt jelentőségű ok miatt szerdán, december 16-án reggel, tehát ott valamikor cs. e. 308959.6 táján (ugye, Picard kapitány?) Budakalászra kellett mennem. Egyik metró, másik metró, aztán meg a HÉV, utána pedig hosszú séta a József Attila úton, a benzinkúton is túlra, egészen a körforgalomig… Így hát még reggel, itt, az Ecseri úti metrómegállónál elvettem egy Metropol hírújságot a fiatal sráctól, aki osztogatta. A BKV-bérletem mellé, a Batthyány térnél még egy kiegészítő jegyet is kellett váltanom a HÉV-re, a Budapest közigazgatási határain túli részekre…
Ritkán járok arra, elég ügyetlennek is éreztem magam ugyanakkor…

Szemelvények egy budakalászi kiruccanás emlékképeiből

Nagy szerencse, hogy visszafelé aznap már nem kellett jegyet váltanom.
A történet folytatását – javarészt a visszatérésem, visszaérkezésem utáni időszakból –, sok-sok Star Wars-os különlegesség és érdekesség mellett a Facebookomon is megörökítettem:






Egy igazi fanatikus: 2180 dollárt költött el, hogy felvásárolja a jegyeket, mert egyedül akarta megnézni az új Csillagok háborúja-filmet... :-D
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. december 17.


Freddie Mercury és a dajkája 1947-ben, Zanzibárban
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. december 17.


Menő :)http://toochee.reblog.hu/megepult-kinaban-az-enterprise-urhajo
Szerző: STAR TREK PORTAL - Magyar rajongói és közösségi oldal2015. május 23.


Egy hülye miatt lemeszelték a festményt... :-(
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. december 17.














Nem sokat lehet tudni az új Star Trek-sorozatról, de amit lehet, NocadLee összeszedi:
Szerző: Magyar Star Trek Klub2015. december 3.




http://csillagidoszamitas.blogspot.hu/2015/12/csillagidoben-szuletettek.html
Szerző: Náninéni Press2015. december 17.

Történt pedig, hogy aznap reggel (december 16-án, szerdán, valamikor cs. e. 308959.6 táján…), szinte még a szerelvényhez sem értem, láttam ám, hogy mindenfelé kis kupongyűjtő-füzetecskék hevernek a földön… Amelyekről akkor persze én még nem is tudhattam, hogy azok valójában kupongyűjtő-füzetecskék.

A Metropol hírújság 2015. december 16-i számának címlapja

Olyan anyagot, amely különösebben felkeltette volna az érdeklődésemet, végső soron, nem nagyon találtam ebben a lapszámban (azonban nem is ez volt az adott pillanatban a legfontosabb kérdés…), de Budakalászig még így is tételesen kiolvastam az újságot. S aztán meg már, mint aki jól végezte dolgát, tervezgettem, hogyan fogom (hogyan fogjuk… családilag…) felhasználni a még indulás előtt, az Ecseri úti metrómegállóban a földről nagy hirtelenjében felkapkodott két kupongyűjtő-füzetecskét, plusz azt az egyet, amely az én példányomban volt. Az Auchan ugyanis a Metropolban is kinyomta ezeket a bizgentyűit… Minden olvasó kézhez kaphatta aznap reggel, két nappal az előtt, hogy világszerte a mozikba került volna az új film, Az ébredő Erő.
Mi a lényege mindennek?
Az, hogy az alapvetően meghirdetett akcióhoz képet ez még külön kedvezményt is tartalmazott. Az összegyűjtendő összesen hat Star Wars-matrica közül kettőt már eleve rányomtattak ezekre a kupongyűjtő-füzetecskékre, így gyakorlatilag csak négy-négy ilyet kellett összegyűjteni és beragasztgatni ahhoz, hogy az ember kedvezményesen vásárolhassa meg a plüssfigurákat.
No!
Így hát összesen tizenkét összegyűjtött matrica után vásárolhattuk a fentebb bemutatott hármat…
A családi csoportképhez!
Nem ezért siettünk azonban az Auchan-áruházba, amint jól végeztem a dolgom Budakalászon, de ha egyszer már ott jártunk, akkor – ugye (mi sem természetesebb ennél?...) – már nem hagyhattuk ki.

Az üres, kitöltetlen kupongyűjtő-füzetecske elülső oldala

…és amit még az Auchan akciós ajánlatáról tudni kell

Olyan szempontból persze egyáltalán nem újdonság ez, hogy láttunk már korábban is hasonló akciókat, esetenként más üzletláncoknál és nagyáruházaknál is, mint például a Tescónál:


Ez meg még tavaly nyáron történt…
Tény azonban, hogy mindezzel már messze belegyalogoltunk mindabba, amiről Ács Dániel írt a 444.hu-n még december 9-én Én már halálcsillagokat látok a Star Wars-dömpingtől címmel. Nézzük csak: „Fenntartásokkal kezelem azokat az embereket, akik büszkén hirdetik magukról, hogy ők bizony a szívük mélyén örökké gyerekek maradnak. Szentül hiszem, hogy az az ideális, ha a felnőttek lelkükben felnőttek, a gyerekek pedig gyerekek.

Az elmúlt hónapokban az elszabadult marketingesek az egész országot gyereknek nézik, sőt hülyegyereknek. Nem vagyok benne biztos, hogy ez teljesen indokolt hozzánkállás.

Nem újdonság, hogy a Barcelona focicsapatával, Minyonokkal, Harry Potterrel a tolltartótól, a tejszeletig a srácoknak minden szart el lehet adni, de most az összes létező határt illegálisan átlépték a reklámosok. Ahogy közeledik a Csillagok háborúja legújabb epizódjának mozis bemutatója, úgy önti el az egész életet a Star Wars.
Nem lehet úgy végigmenni az utcán, bevásárolni vacsorára, nem lehet úgy megnyitni az újságokat, elmenni a bölcsibe a gyerekért, bulizni a haverokkal, hogy ne jönne szembe valamilyen formában legalább egy loncsos Csubakka vagy egy rohamosztagos.
A dömping már lassan az ország identitást veszélyezteti. Ugyanis a Csillagok háborújá-s termékek nem csupán a hagyományos reklámtárgyakkal és nem csupán gyerekeket célozzák be, hanem a dúsgazdag csecsemőktől kezdve a nagyon szegény aggastyánokig mindenkit.

Egészen elképesztő termékekről is azt gondolják a marketingesek, hogy azok majd jobban fogynak, ha ráhúznak egy Darth Vader-sisakot. Egy centire vagyunk a Star Wars-os csirkelábtól.

Ez most a helyzet egy átlagos hipermarketben.”

Itt még úton vagyok a bolt felé. Egy átlagos magyar zebránál áll egy kényelmesen felöltözött magyar lány. (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

Star Wars-os májkrém, Star Wars-os és ketchupos baromfi snack (a képet berlinteniszbajnoka készítette) – Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből

Star wars-os Riska tej – „Ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, homogénezett, zsírszegény tej” (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

Star Wars 7 sampon és tusfürdő 475 ml – Extra lágy formulája természetes módon tisztítja és ápolja a bőrt és a hajat (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

Ő lészen néktek üdvözítőtök / Valóban, valóban. (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

Szatmári ízek! Rege Star Wars-os kukoricakonzerv – Szuperédes csemegekukorica, morzsolt, vákuumzárású (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

PEZ (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

Star Wars gabonapehely gratis 3D pencil topperel. (A pencil topper = apró figura, valagán nagy lyukkal, aminek segítségével a ceruza végére lehet húzni.) – Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből

Minden elemében Star Wars-os Kubu ital. Alma, eper, citrom ízesítéssel. (Eredeti képaláírás Ács Dániel cikkéből)

Mindezt persze én még kiegészíthetem ennyivel:


Sőt, nekem még a Mikulás is Darth Vader-es kulcstartót hozott

S bizony itt mondjuk el, hogy mindeközben történetének első Star Wars-aukciójára készült a Sotheby's, legalábbis erről tudósított november 17-én, kedden a Magyar Távirati Iroda. Történetének első Star Wars-aukciójára készül a Sotheby's: a decemberre meghirdetett internetes árverésen, amelyet a Star Wars: Az ébredő Erő című epizód bemutatójához igazítottak, egy japán gyűjtő kollekciója kerül terítékre – írták, akkor még jövő időben sok olyan közbeeső eseményről, amely azóta már meg is történt. A december 11-i aukción mintegy hatszáz akciófigurára, Darth Vader sisakjának másolataira, aláírt lézerkardokra, régi moziplakátokra és egy Jabbás süteménytartóra is licitálhatnak az érdeklődők. A tételek ára száz dollár és harmincötezer dollár, vagyis nagyjából huszonkilencezer és 10,2 millió forint között mozog. A szakértők két Power of the Force éremkészlettől várják a legmagasabb leütési árat: ezekhez annak idején kizárólag megrendeléssel lehetett hozzájutni az amerikai Kenner játékgyártótól. A relikviák Nigo japán ruhatervező és vállalkozó gyűjteményéből származnak – jelentette a távirati iroda 2015. november 17-én, kedden este kilenc óra előtt négy perccel, vagyis cs. e. 308881.0-kor. Képregényfesztivált rendeznek a szegedi Somogyi-könyvtárban – erről szólt rögtön másnap egy hasonló tudósítás. A képregény múltjával és jelenével ismerkedhetnek meg azok, akik szombaton ellátogatnak a szegedi Somogyi-könyvtárban megrendezendő fesztiválra, amelynek több programja is kapcsolódik a Csillagok háborúja hetedik részének közelgő bemutatójához – tájékoztatták a szervezők az MTI-t. A könyvtár földszintjén és alagsorában bemutatják kínálatukat a képregénykiadók és -terjesztők. Az előadások, kiállítások, játékok mellett a rajongók az idén is alkotás közben figyelhetik meg kedvenc képregényrajzolójukat, sőt, a vállalkozó kedvűek ceruzát ragadva akár be is kapcsolódhatnak a munkába. A fesztivál díszvendége Branislav „Bane” Kerac újvidéki születésű képregényrajzoló lesz, akinek nevéhez olyan figurák kötődnek, mint Tara, a hős partizántiszt, Kobra, a kaszkadőr, Billy the Pljuc, a vadnyugati antihős vagy Cat Claw, a hiányos öltözetű szuperhősnő. A grafikussal – akinek munkái az egykor virágzó jugoszláv képregénypiacon részben magyarul is olvashatóak voltak – Bayer Antal szerkesztő beszélget. No, ha előre tudom, hogy Kerac is ott lesz – s nem csak most, utólag olvasom ezt a jelentést –, akkor bizony mindenképp elmentem volna erre az eseményre, hiszen a magam módján én is Kerac fordítója volnék… Tessék csak visszalapozni a nem is oly régi Képes Ifiket! Nem tudom, hogyan lehetne ezt a mulasztásomat egyszer még jóvá tenni, bepótolni.
Igazi kuriózumnak ígérkezik a Yodától a Vasemberig című tárlat, amelyen a Star Wars- és a Marvel-univerzum Jakobszen Gyula által aprólékos munkával készített életnagyságú figuráit láthatja a közönség, a bábuk jelentős része most először szerepel kiállításon – olvashattuk a hírügynökségi jelentés folytatásában. Az amerikai Kenner cég 1977 és 1985 között készített első generációs, vintage Star Wars-figurákat. Hivatalosan kilencvenhat féle figura jelent meg, ezek nagy részét bemutatják a fesztiválon Szekeres Szabolcs gyűjteményéből. A társasjátékok sem maradhatnak ki a sorból: a látogatók a Csillagok háborúja űrvadászgépeivel vívhatnak galaktikus ütközeteket. Az első világháború centenáriumának alkalmából hirdetett pályázatot a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány és a Magyar Képregény Szövetség. Az elkészült alkotások lapjain a 1915-ös olasz hadba lépés nyomán létrejött Isonzó-front történetei elevenednek meg, a fesztiválon bemutatják a pályázaton díjazott alkotásokat – írta tudósításában a távirati iroda 2015. november 18-án, szerdán délelőtt fél tíz előtt hat perccel, vagyis cs. e. 308883.5-kor. S habár ebben az időszakban minden napra, minden percre, minden másodpercre, s minden századmásodpercre, de még minden pillanatra is jutott valami információ Az ébredő Erővel kapcsolatban, a következő, a témába vágó jelentés csak november 20-án érkezett meg, azzal a felütéssel, hogy bizony máris a kétszerese a Star Wars-film jegyelővétele az eddigi rekordnak. Még négy hét van hátra (mert akkor még annyi volt…) a Jeffrey Jacob Abrams rendezésében készült Star Wars – Az ébredő Erő című sci-fi bemutatásáig, de már rekordösszegért, több mint ötvenmillió dollárért, vagyis átszámítva 14,5 milliárd forintért keltek el rá elővételben a jegyek Észak-Amerikában. A korábbi jegyelővételi rekordot a 2012-ben bemutatott Batman-film, A sötét lovag tartotta huszonötmillió dollárral – emlékeztetett a The Hollywood Reporter. A George Lucas által felépített Star Wars-univerzum történetét folytató film december 17-én debütál Amerikában, és egy nappal később Magyarországon. Az online jegyirodák szerint Észak-Amerikában a nyitó hétre még mindig vannak megvásárolható jegyek. A filmes bevételek szakértői közül sokan vélik úgy, hogy az új Star Wars-film minden idők legnagyobb bevételét hozhatja észak-amerikai premierhétvégéjén, akadnak, akik kétszázötven-háromszáz millió dolláros, vagyis csaknem hetven-nyolcvan milliárd forintos) jegyeladásra tippelnek – jelentette a távirati iroda 2015. november 20-án. Ismét a One Direction nyerte az év előadója címet az Amerikai Zenei Díjak átadóján – ez pedig már a három nappal későbbi tudósítás nyitóüzenete volt. Mert az történt, kérem tisztelettel, hogy az idén is a One Direction nyerte el az év előadója címet az Amerikai Zenei Díjak (AMAs) vasárnap éjszakai Los Angeles-i átadóján, ahol Celine Dion a párizsi terrortámadás áldozatainak emlékére énekelt. A One Direction emellett a legjobb pop-rock formációnak járó díjat is megszerezte az este folyamán. A brit fiúbanda egyik tagja, Louis Tomlinson a színpadon állva úgy fogalmazott: az elismerés a bizonyítéka annak, hogy milyen hihetetlenül lelkes rajongóik vannak. A legtöbb idei jelölést összeszedő Taylor Swiftet három kategóriában díjazták. A huszonöt éves amerikai énekesnő nyerte el az 1989 című lemezével az év pop/rock albumáért, Blank Space című felvételével pedig az év daláért járó Amerikai Zenei Díjat, továbbá átvehette a legjobb felnőtt kortárs előadónak járó elismerést is. A vasárnapi gálán Nicki Minaj lett az év rap/hip-hop előadója, valamint a The Pinkprint című korongjával megszerezte a kategória legjobb albumának járó díjat is. „Találjátok meg a saját hangotokat és a céljaitokat, mielőtt túl késő lenne” – üzente a rajongóinak a köszönetnyilvánítás után a harminckét éves amerikai rapper. Az év legjobb zenei együttműködéséért zajló versenyből a legtöbb szavazattal Justin Bieber Where Are U Now című dala került ki győztesen, amelyben közreműködőként vállalt szerepet Skrillex és Diplo. A Billboard magazin vasárnap jelentette be, hogy a kanadai származású énekes új albuma, a Purpose a sikerlista első helyén debütál hétfőn, miután 649 ezer példány fogyott a korongból, megelőzve ezzel a One Direction Made In the A. M. című lemezét is. A pop/rock kategóriában a legjobb férfi előadó Ed Sheeran brit énekes-dalszerző, a legjobb női előadó pedig Ariana Grande lett. „Azt hiszem, sokkal tartozom a nagymamámnak” – fogalmazott olasz akcentussal az énekesnő. A férfi countryzenészek közül a legtöbb szavazatot Luke Bryan gyűjtötte be, a legjobb női előadó pedig Carrie Underwood lett. A soul/R&B kategóriában Rihanna és a The Weeknd térhetett haza a legjobbaknak járó elismerésekkel, utóbbi elnyerte a legnépszerűbb soul/R&B lemez elismerését is a Beauty Behind the Madness című albumával. Emellett díjat nyert az alternatív rock kategóriában a Fall Out Boy, a latin zene előadói közül Enrique Iglesias, az elektromos tánczenei kategóriában pedig Calvin Harris. A filmzenei mezőnyben a Tökéletes hang 2. zenéje diadalmaskodott. A háromórás gálán más produkciók mellett nagy sikert aratott Celine Dion fellépése, aki a párizsi terrortámadás áldozatainak emléke előtt tisztelegve elénekelte Edith Piaf Hymne a L’Amour című dalát. A hatalmas tapsot kiváltó előadás elején a kanadai énekesnő mögött az Eiffel-torony kivetített képe volt látható. Az Amerikai Zenei Díjak győzteseit online szavazással választják ki a rajongók. A Los Angeles-i gála házigazdája Jennifer Lopez énekes-színésznő volt, a ceremóniát élőben sugározta az ABC csatorna. Az eseményen levetítették a decemberben moziba kerülő új Star Wars-film egy részletét is – jelentette hát a Magyar Távirati Iroda 2015. november 23-án, hétfőn félelőtt negyed tizenegy után négy perccel, vagyis cs. e. 308896.6-kor.
Aztán kiderült, hogy Steven Spielberg még Harrison Ford nyolcvanadik születésnapja előtt forgatna egy újabb Indian Jonest – legalábbis erről röptetett bele egy tudósítást a távirati iroda a vadmagyar hírűrbe a születésnapom tiszteletére, 2015. november 30-án, hétfőn. Mint írták, még a főszerepet alakító Harrison Ford nyolcvanadik születésnapja előtt leforgatná az Indiana Jones-filmsorozat ötödik részét Steven Spielberg. A hatvannyolc éves hollywoodi sztárrendező és producer hétfőn a francia RTL rádióban beszélt az 1981-ben elkezdett népszerű kalandfilmszéria újabb részéről. A negyedik, legutóbbi epizód az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága 2008-ban debütált a mozikban. Ford júliusban ünnepelte hetvenharmadik születésnapját. Korábban nem zárkózott el egy újabb Indy-film elől. December 18-án debütál a Star Wars: Az ébredő Erő című film, amelyben ugyancsak egy régi szerepét vállalta el újra, és a készülő Szárnyas fejvadász-folytatásban is feltűnik majd. Spielberg Kémek hídja című hidegháborús thrillerét csütörtöktől játsszák a francia filmszínházak. A rendező Roald Dahl-mesefilmje jövőre kerül a mozikba, és közben már a Ready Player One című sci-fi bestsellerből születő filmje előkészületei is folynak, amelyet majd 2017-ben mutatnak be – jelentette hát a Magyar Távirati Iroda 2015. november 30-án, hétfőn délután fél három után öt perccel, vagyis cs. e. 308916.8-kor.
Kicsit talán még Ács Dániel fent idézett cikkéhez is kapcsolódik a jelentés, amely szerint egymást érik az egykor aprópénzen vett Star Wars-relikviák árverései, s amelyet ugyancsak az idei születésnapomon adott közre a távirati iroda, 2015. november 30-án, hétfőn, a Reutersre hivatkozva. A Csillagok háborúja következő epizódjának közeledtével egymást érik a Star Wars-aukciók, óriásira nőtt a kereslet az egykor aprópénzen vett relikviák iránt. Az észak-angliai Thornabyben nemrég tizennyolcezer fontért, vagyis csaknem 7,9 millió forintért talált új gazdára egy harmincöt évvel ezelőtt mindössze 1,50 fontért vásárolt Boba Fett-figura. A gyűjthető játékokra specializálódott Vectis Auctions Ltd januári licitjén a brit Craig Stevens gyűjteményét kínálták eladásra, amelyben nagyrészt egykor aprópénzen vett vagy kidobásra ítélt tárgyak sorakoztak. Az aukción befolyt összegből Stevens és felesége házat vettek, készpénzen. A Star Wars-relikviák iránti hatalmas keresletet jelzi továbbá, hogy a filmsorozat egyik díszletűrhajója négyszázötvenezer dollárért, vagyis átszámítva százharminckétmillió forintért, Leia hercegnő rabszolgajelmeze kilencvenhatezer dollárért cserélt gazdát a kaliforniai Profiles in History árverésén.
Szomorúan állapítom hát meg sebtében – de következetesen –, hogy nekem bizony sohasem lesz ilyenem.
A Vectis december 8-án tartja újabb Star Wars-aukcióját – írták akkor –, s a mintegy hétszáz tételt felsorakoztató online árverésen robotokra, űrhajókra, halálcsillagos ceruzahegyezőkre és csomagolt figurákra licitálhatnak az érdeklődők. Az aukciósház szakértője szerint az eredeti, bontatlan csomagban lévő figurák a legértékesebbek. A Star Wars: Az ébredő Erő című epizód bemutatójához időzítve a Sotheby’s aukciósház története első Star Wars-aukciójára készül: a december 11-i liciten egy japán gyűjtő kollekcióját árverezik el – írt jelentésében a távirati iroda 2015. november 30-án, hétfőn délután fél hat előtt tíz perccel, vagyis cs. e. 308916.9-kor.

A kézműves R2D2 (ezt a felvételt Horváth Zsolt – Tádé barátom készítette a zentai karácsonyi vásárban) – Minden elismerésem az ügyes és szorgalmas fafaragónak (az árát meg sem mertem kérdezni)

Így érkezett el a december, s mi még mindig a messzi-messzi galaxis farvizén eveztünk… Alig egy hét telt el a hónapból, egészen pontosan nyolc nap, amikor azt olvashattuk a Magyar Távirati Iroda jelentésében, hogy Steven Soderbergh és Jeffrey Jacob Abrams is új produkcióval jelentkezik a Sundance filmfesztiválon. A tudósítás aztán részletezte azt is, hogy Steven Soderbergh, Jeffrey Jacob Abrams és James Schamus is új produkcióval debütál a januári Sundance Független Filmfesztiválon Park Cityben – erről számolt be a The Hollywood Reporter. A utahi mustrára James Schamus – a Hulk, a Tigris és Sárkány vagy a Jégvihar producere – első rendezését, a Philip Roth regényéből készült, 1951-ben játszódó Indignationt kíséri el. Steven Soderbergh The Girlfriend Experience című új tévésorozatának első négy epizódja szintén a független filmfesztiválon mutatkozik be a közönségnek. A Star Wars: Az ébredő Erő rendezője, Jeffrey Jacob Abrams pedig a 11.22.63 című, kilencórás sorozattal jelentkezik a fesztiválon. Abrams és Stephen King ugyanis executive producerként dolgozott a Kevin Macdonald rendezésében, James Franco és Sarah Gordon főszereplésével forgatott alkotáson. A Kennedy-gyilkossággal foglalkozó produkcióból kétórányi bemutatót láthatnak a nézők. A független film úttörői közül Whit Stilman a Love and Friendship, Todd Solondz a Wiener-Dog, Spike Lee pedig a Michael Jackson’s Journey From Motown to Off the Wall című dokumentumfilmjét mutatja be. John Cooper fesztiváligazgató a premier- és a dokumentumfilmpremier-program ismertetésekor hangsúlyozta, hogy a Sundance valódi lehetőséget kínál a felfedezésekre. Mint hozzátette: az utóbbi években egyre nő a fesztivál fiatal közönségének száma, ami azt jelzi, hogy ez a függetlenfilm-rajongó generáció nyitott a kulturális kalandokra, és érdekli az évente számára kínált sokszínű válogatás. A harminckettedik Sundance Független Filmfesztivált január 21. és 31. között rendezik meg Park Cityben és környékén – jelentette december 8-án a távirati iroda.
A Star Wars-rajongók már gyülekeznek a film premierjére – olvashattuk a Magyar Távirati Iroda másnap, szerdán keltezett tudósításában. Bár még több mint egy hét van hátra az észak-amerikai premierig, sajtóbeszámolók szerint a legelkötelezettebb Star Wars-rajongók a hagyományokat ápolva már sorakoznak a Star Wars: Az ébredő Erőt bemutató mozik előtt. A The New York Times arról írt, hogy a Los Angeles-i Chinese Theater előtt már szombat óta több mint száz rajongó táborozik. Más moziknál is hízik a sor, de a Kínai Színház különleges helyet foglal el a rajongók szívében. A Csillagok háborúját, a Star Wars-saga első epizódját ugyanis 1977-ben mindössze harminc moziban kezdték játszani – köztük a Kínai Színházban –, mert a 20th Century Fox néhány fejese nem sokat remélt tőle. A filmszínház előtt, amely régóta Hollywood szimbóluma, különösen sokan gyűltek össze annak idején. Azóta hagyomány lett belőle, hogy a Star Wars-rajongók minden új epizód előtt ott táboroznak, 1999-ben is azt tették, amikor a Star Wars 1. rész - Baljós árnyak került a mozikba. A Sith-ek bosszúja című epizód előtt hat hétig várakoztak ott, ám akkor hoppon maradtak a hagyományőrzők, mert kiderült, hogy a Fox nem foglalta le a mozit a filmhez. Mostanra rengeteget változott a helyzet, a filmre már online, jegyelővételben történelmi nagyságrendben keltek el a jegyek, de a jegyirodák szerint a premier hetére még mindig bőven van belépő. A tíznapos kempingezésre berendezkedő rajongói mag nem is a jegypénztárhoz áll sorba, a hagyomány és a közösségi élmény motiválja őket. „Igen, még nagyon sokat kell várni. Nem, nem vagyunk őrültek” – mondta el egyikük a Kínai Színház előtt. A közös Star Wars-váró élményhez most már az is hozzátartozik, hogy a táborozók egy, beteg gyerekek számára létrehozott alap, a Starlight Children’s Foundation támogatására gyűjtenek pénzt az őket fotózó turistáktól. A táborozásnak már megvannak a pontos szabályai, a sátrakat éjféltől lehet felállítani és reggel hatra össze kell csomagolni. A sort rövid időre bizonyos rendszerességgel el is lehet hagyni, de a rajongók közötti „nyilvántartásban” ki és be kell jelentkezni. A Star Wars: Az ébredő Erő december 17-én debütál Észak-Amerikában, a magyar nézők 18-tól láthatják. A Jeffrey Jacob Abrams rendezésében forgatott film az űreposz egy újabb trilógiájának első epizódja. A régi szereposztásból Harrison Ford, Mark Hamill és Carrie Fisher is visszatér az új sztárok, Adam Driver, John Boyega és Daisy Ridley oldalán. A korábbi hat epizódot gyártó Lucasfilm felvásárlása után a Disney filmstúdió az űrsaga folytatása mellett a sorozattól különálló, de a Star Wars-univerzumban játszódó új filmek készítését is bejelentette – így tudósított hát a távirati iroda 2015. december 9-én, szerdán délután fél egy után négy perccel, vagyis cs. e. 308940.7-kor. Bővebben minderről még ITT is olvashatsz!
Magyar mozikban a John Williams-gálakoncertről készült film – ezt pedig már a 2015. december 11-i, pénteki tudósításában írta a Magyar Távirati Iroda. A Los Angeles-i Filharmonikusok egy évvel ezelőtt filmzenei gálaesttel tisztelegtek John Williams előtt. Olyan ismert műveit adták elő, mint a Csillagok háborúja, A birodalom visszavág vagy a Schindler listája zenéje. Az estről készült koncertfilmet december 17-től Magyarországon több mint húsz moziban vetítik. John Williams a legnagyobb kortárs zeneszerzők egyike, a filmzene meghatározó személyisége, aki mozinézők millióval szerettette meg a komolyzene hangzásvilágát. Jellegzetes nagyzenekari kompozíciói és mély érzelmeket tükröző dallamai olyan kultikus filmek sikeréhez járultak hozzá, mint a Cápa, a Csillagok háborúja- és az Indiana Jones-széria, az E. T. – A földönkívüli, a Schindler listája, a Jurassic Park, a Hét év Tibetben vagy a Harry Potter-filmek – olvasható a szervezők által az MTI-hez eljuttatott közleményben. A nyolcvanhárom éves komponista hat évtizedet felölelő pályája során több mint száz film zenéjét írta, George Lucas és Steven Spielberg szinte valamennyi filmjének zenéje az ő nevéhez fűződik. Munkásságát számos díjjal elismerték, húsz Grammy-, négy Golden Globe- és négy Emmy-díja mellett öt Oscart nyert, negyvenhét jelöléssel Walt Disney után ő büszkélkedhet a második legtöbb Oscar-nominációval. A Los Angeles-i Filharmonikusok társulata Gustavo Dudamel karmester vezetésével tavaly szeptemberben, az évad nyitókoncertjén rendhagyó gálaesttel köszöntötte a mestert, legismertebb műveit szólaltatva meg a Walt Disney Concert Hall kitűnő akusztikájú közegében. Az estről készült másfél órás koncertfilmet Magyarországon december 17-től vetítik a mozik a Pannonia Entertainment forgalmazásában. Budapesten a Corvin, a Puskin és a Művész mozi műsorán, valamint az Uránia Nemzeti Filmszínházban látható, vidéken többek között Szegeden, Debrecenben, Pécsett, Szombathelyen, Zalaegerszegen, Szolnokon és Kaposváron. Az új Star Wars-film, Az ébredő erő premierjének előestéjén mozikba kerülő koncertfilmben felcsendül Williams legismertebb kompozíciója, a Csillagok háborúja főcímzenéje és a bevonuló Darth Vader alakját megidéző birodalmi induló is. Emellett hallhatóak benne jellegzetes részletek az Amistad, A cápa és a Tintin kalandjai filmzenéjéből. A koncerten szólistaként közreműködött Itzhak Perlman világhírű hegedűművész, aki három tételt adott elő a Schindler listája zenéjéből, majd egy másik zenei hangulatot tükrözve a Hegedűs a háztetőn filmzenéjét szólaltatta meg – azt a dallamot, amely az első Oscar-díjat hozta Williamsnek. A Kapj el, ha tudsz dallamait vendégművészek – Dan Higgins szaxofonos, Glenn Paulson nagybőgős és Michael Valeria vibrafonos – játékával szólaltatták meg – így tudósított hát 2015. december 11-én, pénteken, korahajnali órán, reggel fél hét előtt hét perccel, vagyis cs. e. 308946.4-kor a távirati iroda.
Tény, hogy ezekben a napokban mindenki a messzi-messzi galaxis farvizén kereste a maga evezőcsapását (evezőcsapásának méltó és jövedelmező helyét…), minden a Csillagok háborújáról szólt, még a fröccsöntött lófaszra is rányomtatták a Star Wars logóját, megértem hát, ha sokaknak – legyenek bár rajongók, laikusok vagy semlegesek – egyszeriben elegük lett mindebből. A ketyeregyártók, a dzsidzsa-bidzsák forgalmazói gondoskodtak róla, hogy mindenkinek az agyára menjen a téma. Még a kedvenc nagyfájltovábbító rendszerem is Star Wars-osra változtatta dizájnját:

Ezekben a napokban Csubakka is a WeTransfer.com reklámarcává változott

Herczeg Márk pedig egy érdekességről számolt be november 27-én, pénteken, a 444.hu oldalain A Google már starwarsul is fordít címmel: „Na most már aztán tényleg legyen elég!
Az még oké, hogy Amerikában a 957. legnépszerűbb férfi név az Anakin, de most már a határainkon belül fenyeget minket George Lucas virtuális fantasyvilága.
A Google hozzáadta a fordítójához az Aurebesh írást.
Ez a leggyakrabban használt nyelv a Star Wars-univerzumban. (A Google természetesen nem egy nyelvet adott hozzá a fordítóhoz, csak egy abc-t, ami átírja a szavakat a furcsa karakterekre.)

Eredeti illusztráció Herczeg Márk írásából

Kitartás, emberek! December közepén kijön a Star Wars 7, aztán már csak a következő részek permanens promózását kell majd kibírnunk valahogy.
Aki nem bírja ki, az költözzön az Isten háta mögé, a Hoth bolygóra vagy a Tatooine-ra. Én a magam részéről már megyek is át a Bingre. (Techworm)” A teljes cikkért KATT IDE!!!
Persze a Bing se rossz, mégis hülyeségnek tűnne nekem ezért – csak ezért! – hátat fordítani a Google-nek, s szerintem ezt a végére Herczeg Márk is csak poénból biggyesztette oda, ahogy természetesen – vélhetően – a Google is elsősorban „csak” poénnak szánta az Aurebesh írás hozzáadását a kínálatához.
Az én rendszerem, a legnagyobb sajnálatomra, itthon nem ismeri ezeket az írásjeleket, ezért csak képfájlként tudtam elmenteni, amit bepötyögtem:

Ez hát a nevem szövegképe az Aurebesh írásmóddal lejegyezve via Google

Ez meg csak egy jó poén, feljegyzem, hogy ne vesszen kárba:



Vagy ne vesszen el az emlékezet rövid távú süllyesztőjében.
Az utóbbi időben a magam módján egy kicsit – a lehetőségeimhez mérten – én is beszálltam az új Csillagok háborúja-film iránti érdeklődés felkeltésébe. Nem, mintha sokat lendíthettem volna a dolgokon bármilyen irányban is, a Lucasfilmnek és a Disneynek sem vagyok sem beépített, sem fizetett embere, akármilyen szívesen is lennék. Bármelyiknek…
Tény azonban, hogy tavaly októberben még nem is tudhattam volna túl sokat Az ébredő erőről, így, habár Darth Vader feltűnt az egyik cikkemben, ennek a nagyon is valós, húsvér embernek a névválasztásán kívül gyakorlatilag semmi köze sem volt a Csillagok háborúja-mitológiához.
Történt pedig, hogy:


Darth Vader, az elnök

Hivatalosan is felvette a Darth Vader nevet az Ukrán Internet Párt vezetője. A tegnapi választásokon az elektronikus kormányzás és a pénzügyi átláthatóság növelésének szlogenjével igyekezett elnyerni a voksolók bizalmát. Mivel a végleges eredmények lapzártánkkor még nem ismertek, egyelőre nem tudhatjuk biztosan azt sem, hogy mennyiben teljesítette be a várakozásokat a pártelnök gesztusa. Nem tudhatjuk, hogy sikerre segítette-e őt az Erő sötét oldala… Tény azonban, hogy a Csillagok háborúja filmeposz negatív főszereplője az egyik legnépszerűbb gonosz főhős a filmtörténetben. Mégis, megnézném én azt az választópolgárt, aki nyugodt lélekkel rakja oda ikszét egy Darth Vaderként induló jelölt neve mellé. S feltételezem, az anyakönyvi hivatalban is jó nagy zavarodottságot keltett, amikor először megjelent ott névváltoztatási kérelmével. Mert régebben a focistákat számozták, Kovács 2, Kovács 3 és így tovább, és láttunk már olyat is, hogy például írók, ha már van egy azonos nevű ismert szerző, akkor felvesznek a nevükben még egy kiegészítő melléknevet, persze, ez bevett gyakorlat. Csak hát politikusokra kevésbé jellemző. Meg aztán, amilyen helyzetben manapság Ukrajna van, úgy tűnik, az Erő sötét oldala Darth Vader sikere esetén sem lenne elég ahhoz, hogy helyreálljon az országban a béke, a rend és a nyugalom.

(Magyar Hírlap, 2014. október 27.)

Több mint egy év telt el azóta. Az ukrán politikus Darth Vader folyamatosan és rendszeresen feltűnik a híradásokban, hiszen ő már csak a névválasztása meg az öltözködése miatt is jelenség. Egy érdekesség, akire a bulvársajtónak mindig és bármikor érdemes lecsapnia. Ha nem történik semmi körülötte, vagy ha épp nem is csinál semmit, akkor is – már csak a felvett neve miatt is – el lehet sütni vele kapcsolatban valami ökörséget:

Darth Mikolájovics Vader kutyát sétáltat Odesszában a Reuters fotóján: a választási kampányban bármire képes egy politikus, hogy szavazatokat szerezzen (Valentin Ogirenko felvétele)

Gondolom, a saga folytatása az ő politikai pályafutásának is a javára volt, hiszen ha korábban a hétköznapokban nem is sokat foglalkoztak vele a potenciális szavazók, mostanság – ha más nem is – legalább a rajongók érdeklődését felkelthette, úgy is, mint jelenség, s úgy is, mint bulvárérdekesség. Petro Porosenko ukrán elnök azonban – még ha érkezett is hozzá ilyen irányú kezdeményezés –, mégsem nevezte ki őt kormányfővé.
De legalább szép példája ez annak, hogy a Csillagok háborúja farvizén akár még politikai babérokra is törhet (törtethet…) valaki, ha idejekorán felméri, no és persze fel is ismeri a helyzetet. Hiszen – bár erről nem érkeztek külön jelentések –, gondolom, ahogy világszerte mindenhol máshol, úgy Ukrajnában is minden korábbi rekordot megdöntve tódult a nép a mozikba tegnap, de tódul még ma és holnap is, velünk együtt, talán éppen egy, a miénkkel egy időpontban kezdődő vetítésre is, akár Odesszában, akár Kijevben, akár Beregszászon, Munkácson vagy Ungváron.
Mikolájovics úr előtti kalpagemeléssel!
Legyen tőle vidámabb…
Nekünk december 20-ra sikerült belépőt szereznünk Az ébredő Erő vetítésére. Így ma este az Akvárium klubban egy Quimby-koncerttel készülünk a holnapi mozizásra, hiszen a jegyeinket már az elsők között megvettük. OTT találkozunk!
Hazatérve pedig nézzük hát meg még egyszer az előzetest – ezúttal japán feliratokkal –, s aztán készülődjünk a moziba; persze mindez csak azokra vonatkozhat, akik még nem látták volna a filmet. Ez utóbbiak egyelőre hallgassanak, és ne akarjanak az élményeikről mesélni! S szívesen vesszük azt is, ha az előzetest őszinte érdeklődéssel, és hozzánk hasonló várakozásokkal, kíváncsisággal most újra megnézik velünk – akár ebben a töredékes formájában is:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése