2015. december 18., péntek

Gazdagon illusztrált bolygóközi kalandozások a vadmagyar hírűrben

Gazdagon illusztrált bolygóközi kalandozások a vadmagyar hírűrben
Csillagok háborúja: Az ébredő Erő (Star Wars: The Force Awekens) – előzetes (2015)
                                                                                                                                   
Daniel Fleetwood emlékének ajánlva

„Az önhittség még csak nem is hasonlít az igazi magabiztossághoz. Ahhoz ugyanis szükséges az önismeret, az erények és a képességek fejlesztése, a hibák állandó javítása, és az, hogy világossággal szétoszlassák a sötétséget.” (Delia Steinberg Guzmán)

…az előzményekért KATT IDE!
…még ha témánkban egy éles kanyarral eddig még meghódítatlan területekre révedünk is…
Már csak azért is, mert nem mehetünk szó nélkül, semmiképp, egy mai filmbemutató mellett…
Ezt láttuk (de leginkább hallgattuk…) legutóbb:

Az atom és a magja – avagy az ismétlés, ugye, a tudásnak a nagyszüleje, még ha részletekbe menően tesszük is azt (mármint az ismétlést...)

Tudunk, igen (sajnos…) tudunk olyan kollégáról, aki úgy írta meg a kritikáját, hogy meg sem nézte a filmet. Hehe… A szakma szégyene – mondhatnánk.
Ha ez nem lenne hivatás…
S óvakodnék persze nagyon is attól, hogy ebben most a példáját kövessem, ezért túl sokat nem mesélhetek, beszélhetek, elemezgethetek, filozofálgathatok az új Csillagfok háborúja-filmről, nem, hacsak nem sétálnék bele én is ugyanebbe a csapdába, nem követném el ugyanezt a hibát. Mert még nem láttam a filmet, csak néhány előzetesét ismerem, meg persze azt a tömérdek információt, ami az utóbbi hetekben-hónapokban megjelent felőle… Mert ha egyszer a Disney megvásárol valamit, akkor annak nemcsak hét, de minden elérhető bőrrétegét többszörösen is lenyúzza.
Szóval…
És tettel!
Márpedig egy ilyen napon, mint a mai, vagyis 2015. december 18-án, cs. e. 308965.2-kor, vagy legkésőbb cs. e. 308965.6-kor egy ilyen blogban (amilyen majd a reményeim szerint lesz ez… amilyenné válhat majd egy szép napon; egyszer, ha meglesz, s meg is marad bennem ahhoz a kitartás, hogy olyanná formáljam…) nem tehetjük meg, hogy ne foglalkozzunk Az ébredő Erővel.
Ma nem!
Ma ez kötelező program…
S erre bizony már napokkal előre készülni kellett…
Foglalkoznunk kell vele annak ellenére, hogy ez a foglalkozás immáron nem tesz eleget annak az elképzelésnek, hogy minden történetet, minden eposzt, minden cselekményt és minden mellékszálat annak kezdeteitől gombolyítsak, vagyis fejtsek fel lehetőségeimhez mérten. Hiszen éppen ezért nyúltam vissza nyitó blogbejegyzésben a Star Trek eredeti, legeslegelső pilótafilmjéhez is, hiszen ez volt az egész legendáriumnak az első darabja…
S igen, már ebben sem voltam – mert nem is lehettem – teljesen következetes, hiszen habár valóban ez volt az első leforgatott Star Trek-film a világtörténelemben, később a forgatókönyvírók, rendezők és producerek a cselekmény előzményeihez is visszakanyarodtak, tehát, ha teljesen következetes akartam volna lenni, akkor nem az 1964-es pilótafilmhez nyúlok vissza, hanem más szériáknak az időben ezt megelőzően játszódó darabjaihoz.
Ha pedig a Start Trekkel összefüggésben (ha semmi másra, az elfogultságomra legalább hivatkozhatok…) megengedhettem magamnak ennyi következetlenséget, akkor bizony Az ébredő erővel összefüggésben MA ez a legkevesebb, amit meg kell tennem…
Hiszen nem lepek meg ma már senkit azzal, ha elmondom, nem, a Csillagok háborúja cselekményszála, cselekményfonata messze nem Az ébredő Erővel kezdődik.
Mondom: NEM!
Tekintsük át kezdetnek a szereposztást:

Finn – John Boyega
Rey – Daisy Ridley
Kylo Ren – Adam Driver
Poe Dameron – Oscar Isaac
Supreme Leader Snoke – Andy Serkis        
Hux tábornok – Domhnall Gleeson
Lor San Tekka – Max von Sydow
Han Solo – Harrison Ford     
Leia Organa (esetleg születéskori nevén, úgy is, mint Leia Amidala Skywalker; vagy másik névváltozatában Leia Solo; ami már önmagában is sokat elárul a családi viszonyaikról…) – Carrie Fisher
Luke Skywalker – Mark Hamill
C-3PO – Anthony Daniels
Csubakka – Peter Mayhew
R2-D2 – Kenny Baker
Maz Kanata – Lupita Nyong’o
Phasma kapitány – Gwendoline Christie

A filmet Jeffrey Jacob Abrams rendezte (vagyis… hát ez még annyira friss, hogy talán úgy kellene mondanunk: rendezi…), s a forgatókönyvet is ő jegyzi Lawrence Kasdannal négykezesben, és besegített még nekik Michael Arndt is. A zene természetesen John Williams érdeme (az ő neve egy olyan brand ebben a történetben, amit öngyilkosság lenne kihagyni vagy megváltoztatni; s nem is csak öngyilkosság, de egyenesen tékozlás…), a kamerák mögötti munkát Daniel Mindel operatőr vezette. A filmnek három producere van: Jeffrey Jacob Abrams, Bryan Burke és Kathleen Kennedy. A vágószobában pedig Maryann Brandon és Mary Jo Markey tüsténkedett.

A film plakátja

A cél sohasem az eszköz szentesítésére szolgál, még ha tagadhatatlan szerepe is lehet benne.
S talán éppen ezért, minden különösebb magyarázkodás és közhelypufogtatás helyett lapozzuk át most szépen ezt is:


S valami furcsa módon, akárcsak az előző esetben is, ebből is két példányom, két változatom van. Ahogy tehát egyszer már mondtam is, a két fájl összevetése, összehasonlítása rámutathat arra, hogy miért:


A talány feloldását pedig körmönfont módon, utaljuk egyelőre a véletlenszerűségek egyre szélesedő tárházába...

Az Adrenalin XL – Official Trading Cards című szériában a FIFA 365 márkajelzésű kártyasorozat reklámja a Képes Sport 2015. október 7-i számában

Thiago Silva különleges „limitált kártyája” a FIFA 365 sorozatból

A limitált kiadású kártya hátlapja

Mindent a Csillagok háborúja jegyében: Star Wars-os ajándékcsomag

Mindezek után lássuk hát, mit tudunk, mit tudhatunk eddig…
…tudhatjuk például azt is, hogy akadozott a hatalmas roham miatt az új Star Wars-film jegyelővétele 2015. október 19-én. S csak mellesleg mondom, mi is aznap vettünk jegyet a vetítésre.
Akadozott a jegyelővétel a december 18-ától a mozikba kerülő Star Wars: Az ébredő Erő című filmre – jelentette akkor sebtében a Magyar Távirati Iroda. A BBC a honlapján pedig arról írt, hogy a brit Odeon- és Picturehouse-mozilánc online jegyelővétele azon a bizonyos sorsszerű hétfőn egy ideig akadozott, mivel a hatalmas érdeklődés miatt összeomlott a jegyeladás. A Vue brit mozihálózat szóvivője azonban azt mondta, hogy nézőik gond nélkül vásárolhatnak náluk online, és kilencven perc alatt tízezer jegyet adtak el a hetedik Star Wars-epizódra, az utóbbi évek legjobban várt filmjére. A Jeffrey Jacob Abrams rendezésében készült produkcióban újra látható a régi szereposztásból Harrison Ford, Mark Hamill és Carrie Fisher is. A nyár végén Lawrence Kashdan forgatókönyvíró elmondta, hogy az új epizódból kiderül majd, hogy mi történt A jedi visszatér óta eltelt harminc év alatt Luke Skywalkerrel és barátaival. Abrams pedig annyit árult el filmjéről, hogy a galaxisban továbbra sincs béke, a Birodalom hamvaiból egy új rend emelkedik fel, de szerveződik az ellenállás. A film iránti felfokozott érdeklődést jelzi, hogy az áprilisban megjelent második előzetesét több mint hatvannégymillióan nézték meg a YouTube-on. A produkció új beharangozó videója a New York Giants és a Philadelphia Eagles hétfő esti meccsének félidejében debütál az Egyesült Államokban. A Star Wars: Az ébredő Erő hivatalos plakátja már látható az interneten, a képen több fontos szereplő feltűnik: az újak közül Daisy Ridley és John Boyega mellett a régi stábból Ford, Fisher és Chewbacca is. A Forum Hungary, a film magyar forgalmazójának tájékoztatása szerint a magyar mozikban hétfőn 9 órától kezdődött a jegyelővétel. A magyar Cinema City hétfőn Facebook-oldalán nyugtatta meg az aggódó Csillagok háborúja-rajongókat, hogy „minden moziban, ahogy telnek a termek, újabb előadásokat nyitnak” a premier napjától kezdve. A vállalat ugyanis korábban arról számolt be, hogy a szerverek nehezen tudják kezelni az „extra túlterhelést”, ugyanis „eddig nem látott számú érdeklődő rohamozta meg egy időben a weboldalunkat, hogy jegyet vásároljon a filmre”. Igen, köztük én is, de erre már nem tért ki a távirati iroda jelentése 2015. október 19-én, hétfőn este, kilenc előtt alig tíz perccel, vagyis cs. e. 308801.0-kor. Mindezt tehát már tudhatjuk…
De éppen ehhez kapcsolódva, tudhatjuk azt is, hogy rekordok dőltek össze és hulltak porba a Star Wars: Az ébredő Erő című sci-fi jegyelővételének első napján. Rekordbevételek születtek a Star Wars: Az ébredő Erő című sci-fi jegyelővételének nyitó napján Amerikától Nagy-Britanniáig számos piacon. A magyar forgalmazó is példátlan elővételről tájékoztatta az MTI-t – írta frissített anyagában a távirati iroda 2015. október 21-én, szerdán.
A Star Wars: Az ébredő Erő magyar forgalmazója, a Fórum Hungary közleménye szerint a jegyelővétel hétfő reggeli kezdete óta rekordszámú, több mint negyvenkétezer jegyet váltottak a hazai előadásokra, és a jegyvásárlás tovább folytatódik. Általában csak a nagy kasszasikernek ígérkező filmek esetében kezdik meg a jegyeladást ilyen korán, egy-két hónappal a bemutató előtt. A december 18-án a magyar mozikba kerülő hetedik Star Wars-epizód az utóbbi évek legnagyobb izgalommal és érdeklődéssel várt produkciója. Ezt igazolja, hogy az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is nehezen bírták egyes moziláncok online jegyvásárlási portáljai a hétfőn rájuk zúdult igényeket. Az amerikai IMAX filmszínházlánc kedden arról számolt be, hogy hat és fél millió dollár, vagyis csaknem 1,8 milliárd forint értékben fogytak a jegyek hétfőn, az elővétel első napján. A mozilánc összehasonlításként közölte, hogy az ugyancsak nagy várakozás övezte A sötét lovag, a Bosszúállók és Az éhezők viadala: Futótűz című produkciókra annak idején elővételben mintegy egymillió dollárért keltek el a jegyek. A Fandango amerikai jegyárusító portál és a MovieTickets.com – a pontos adatok megosztása nélkül – szintén rekordeladásokról jelentett, az Alamo Drafthouse amerikai mozilánc hétfőn a közösségi médiában kért elnézést a vásárlóktól, amiért átmenetileg akadozott az online jegyeladás. Mint írták: „példátlan igény jelentkezett egyszerre a jegyekért”. A Facebookon és a Twitteren több millióan osztották meg és kommentálták A Star Wars: Az ébredő Erő hétfőn este egy amerikai sportesemény szünetében debütált legújabb hivatalos filmajánlóját. A YouTube-on egy nap alatt több mint huszonötmillióan látták a film eddigi leghosszabb, két és fél perces beharangozóját. A Twitteren percenként több mint tizenhétezer bejegyzés született a videó sugárzásakor, és a következő tizenkét órában 1,1 milliónál is több Twitter-üzenetet küldtek vele kapcsolatban. A Facebook közleménye szerint az előzetes bemutatását követő egy órában 1,3 millió felhasználó 2,1 millió azzal kapcsolatos interakcióban vett részt. Nagy-Britanniában is rekordok születettek a jegyelővételben. A Vue Entertainment, a harmadik legnagyobb brit mozilánc az első huszonnégy órában negyvenötezer jegyet adott el az új Csillagok háborúja-filmre. A cég, amelynek Lengyelországban és Németországban is vannak mozijai, ezeken a piacain szintén kiemelkedő jegyvásárlásról számolt be – írta a The Hollywood Reporter. A Jeffrey Jacob Abrams rendezésében forgatott Star Wars: Az ébredő Erő az űreposz egy újabb (soorendben immár harmadik…) trilógiájának első epizódja. A filmben a régi szereposztásból Harrison Ford, Mark Hamill és Carrie Fisher is visszatér az új sztárok, Adam Driver, John Boyega és Daisy Ridley oldalán. A korábbi hat epizódot gyártó Lucasfilm felvásárlása után a Disney filmstúdió az űrsaga folytatása mellett a sorozattól különálló, de a Star Wars-univerzumban játszódó új filmek készítését is bejelentette – jelentette hát (szó se róla, nem kevés önismétléssel…) a Magyar Távirati Iroda 2015. október 21-én, szerdán, délután háromnegyed kettő után négy perccel, vagyis egészen pontosan cs. e. 308806.7-kor. Mindezt tehát máris tudjuk…

…sőt, ma már meg is érkezett!

…tudhatjuk persze még azt is, minden különösebb kihágás és jogsértés nélkül, hogy Adele új dala időközben YouTube-rekordot döntött. A brit énekesnő régóta várt új dala lett az év legjobban debütáló videója az internetes portálon – jelentette ezt meg már pont egy héttel később, 2015. október 28-án, ugyancsak szerdán a Magyar Távirati Iroda. A Hello című ballada óránként átlagosan egymilliós nézettséget produkált a múlt pénteki megjelenését követő első két napban: helyi idő szerint kedd délutánig a felhasználók több mint kilencvenkétmilliószor nézték meg a klipet. A portál keddi blogbejegyzése szerint immár a brit énekesnő büszkélkedhet az év legjobban debütáló videójával, a Hello ugyanis a Star Wars: Az ébredő Erő című sci-fi előzetesének sikerét is túlszárnyalta (no jó, a következő részben lehet a csajszikának egy betétdala, ezennel rábólintottam, áldásom rája…). Adele új videoklipje a rekordot jelentő több mint huszonhétmilliós nézettséget produkált a megjelenését követő első huszonnégy órában a Vevo.com zenei videó- és szórakoztatófelületen is. A Billboard zenei magazin szerint a ballada jó úton halad afelé, hogy a digitális kislemezeladások tekintetében nyitóheti rekordot döntsön az Egyesült Államokban. A Hello című szám a brit énekesnő négy év szünet után, november 20-án megjelenő 25 című új albumának első kislemeze. Adele korábbi, 21 című albuma hat Grammy-díjat hozott az énekesnőnek és több mint harmincmillió példányban kelt el világszerte. Az Egyesült Államokban zsinórban két éven át volt a legjobban fogyó album, míg Nagy-Britanniában a 21. század eddigi legsikeresebb korongja lett – jelentette 2015. október 28-án, ezen az egyik másiknál sem kevésbé sorsszerű szerdai napon, délután egy óra után alig hat perccel, vagyis cs. e. 308825.7-kor a távirati iroda. Tudhatjuk hát ezt is…
…no és persze tudhatjuk még azt is, hogy George Lucas múzeumot nyithat műgyűjteményének Chicagóban – legalábbis erről adott közre tudósítást másnap, vagyis 2015. október 29-én, csütörtökön a Magyar Távirati Iroda, történt ugyanis, hogy Chicago város tanácsa engedélyt adott George Lucasnak a műgyűjteményét bemutató múzeum megépítésére. A Chicago Tribune című lap szerint a város szerdán beleegyezett az építkezésbe, bár a tanács néhány tagja a projekt ellen szavazott. Rahm Emanuel polgármester szerint viszont a múzeum építése új munkahelyeket teremt, kibővíti a kulturális lehetőségeket a tóvidéken, ahol a parkok és arénák mellett más múzeumok is helyet kaptak már. Lucas már 2014-ben nyilvánosságra hozta a Lucas Museum of Narrative Art megépítésének tervét. Mint mondta, múzeuma szeretné bemutatni „az elbeszélő művészet és a vizuális ábrázolás fejlődését az illusztrációtól a mozin át a digitális művészetekig”. Egy, Chicago parkjainak védelmével foglalkozó csoport pert indított a város ellen, hogy megakadályozza a múzeum építését. Véleményük szerint ugyanis az állam feladatai közé tartozik a Michigan-tó körüli terület szabadon tartása és a szabadtéri tevékenységek lehetőségének biztosítása, a múzeum építése pedig gátolja mindezt. A per még folyamatban van. Az Illinois államban lévő Chicagón kívül időközben Los Angeles és San Francisco is remélte, hogy ott épül meg a tervek szerint 2019-ben megnyíló múzeum. A munkálatok tavasszal kezdődhetnek el. A műgyűjtemény magját az Indiana Jones producerének és a Star Wars kitalálójának magángyűjteménye adja. Lucas saját elmondása szerint fiatalkora óta érdeklődik a festészet, a rajz, a képregények, majd a digitális művészet iránt és rengeteg alkotást gyűjtött össze – olvashattuk a tudósításban, amelyet 2015. október 29-én, csütörtökön délelőtt fél tizenegy után alig hat perccel, vagyis cs. e. 308828.6-kor röppentett ki ebbe a vadmagyar hírűrbe a távirati iroda. Mondom csak azért – és tényleg semmi más okom nincs erre –, mert tudhatjuk például ezt is…

Feszített iramban dolgozom, ezért hát jól esik egy kis felfrissülés munka közben

Itt most már azonban a történetnek egy kissé szomorúbb mellékszálára térhetünk át…
…tudhatjuk ugyanis azt is, Mark Hamill is támogatta a halálos beteg Star Wars-rajongó utolsó kívánságát – legalábbis erről adott ki tudósítást a Magyar Távirati Iroda 2015. november 3-ánm, kedden. Mint írták, Mark Hamill és John Boyega is csatlakozott egy halálos beteg Star Wars-rajongó utolsó kívánságát támogató kampányhoz: a súlyos daganatos betegségben szenvedő férfi még a decemberi bemutató előtt szeretné megnézni a Star Wars: Az ébredő Erő című sci-fit. A The Hollywood Reporter beszámolója szerint a harminckét éves Daniel Fleetwoodnál a nyáron diagnosztizáltak rákot és orvosai szerint nem éri meg a decembert. A férfi felesége, aki gyűjtést is indított az interneten, hogy fizetni tudják Daniel kezelését, ForceForDaniel jelszóval kampányol most azért a Twitteren, hogy férje még a halála előtt megnézhesse az új Star Wars-filmet. Fleetwood elmondta, hogy nyolc-kilenc éves kora óta nagy rajongója a Star Warsnak: „Annak alapján, amilyen gyorsasággal súlyosbodott a betegségem az elmúlt két hónapban, nem hiszem, hogy megérem még a bemutatót” – jelentette ki. Mark Hamill, John Boyega és a Csubakkát alakító Peter Mayhew is csatlakozott a Twitter-kampányhoz. Hamill az eredeti trilógiában alakította Luke Skywalkert, Boyega a december 18-án debütáló új film egyik főhőse. Jeffrey Jacob Abrams, a Star Wars: Az ébredő Erő rendezője két éve, a Sötétségben – Star Trek premierje előtt lehetővé tette egy New York-i rajongó, Daniel Craft számára, hogy a halála előtt megnézhesse a produkciót. Craft a vetítést követő napokban hunyt el – így tudjuk hát a távirati iroda 2015. november 3-i, keddi jelentéséből, amelyet délelőtt tizenegy óra után tíz perccel, vagyis cs. e. 308842.6-kor tettek közzé.
A történet persze nem is maradhatott volna ekkor már annyiban…
Megnézhette az új Star Wars-filmet egy haldokló amerikai férfi – jelentette aztán három nappal később, 2015. november 6-án, pénteken a Magyar Távirati Iroda. Majd részletezte: a premier előtt megnézhette a Star Wars: Az ébredő Erő című filmet egy halálos betegséggel küzdő texasi férfi – jelentette be a Disney filmstúdió csütörtökön este. A harminckét éves Daniel Fleetwood felesége a Facebookon tette közzé a hírt csütörtökön, hogy a Disney és a Lucasfilm teljesítette a beteg kívánságát, így Daniel megnézhette az egész világon nagy izgalommal várt sci-fit. A film vágatlan verzióját a stúdió három alkalmazottja vitte el a haldokló férfi otthonába – olvasható Ashley Fleetwood bejegyzésében. Az eseményről beszámoló hírügynökségek szerint a Star Wars-epizód egy még nem végleges változatát láthatta premier előtt a férfi. A Star Wars: Az ébredő Erő a mozikban csak december közepétől lesz látható. Ahogy Fleetwood a KPRC texasi televíziónak adott interjúban elmondta, az orvosok júliusban csak néhány hónapot jósoltak neki. Betegsége azonban annyira előrehaladottá vált, hogy attól félt, nem éri meg a premiert. A férfi barátai az interneten indítottak kampányt, amely a világ minden részére eljutott, még a Star Warsban szereplő színészek, Mark Hamill és John Boyega is terjesztették a Twitteren a felhívást. Ashley Fleetwood, Daniel felesége megköszönte a „hihetetlenül tehetséges Jeffrey Jacob Abrams rendezőnek” is, aki előző nap telefonon közölte velük, hogy teljesítik a férfi vágyát – olvashattuk a távirati iroda tudósításában 2015. november 6-án, pénteken, délután negyed kettő után hat perccel, vagyis cs. e. 308850.7-kor.
Búcsút vesz a Csillagok háborújától Lawrence Kasdan forgatókönyvíró – olvashattuk két nappal később a hírfolyamban, 2015. november 8-án, vasárnap. Búcsút vesz a csillagháborús filmektől Lawrence Kasdan, a legutóbbi három epizód forgatókönyvírója. „Soha többé nem csinálok Star Warst” – jelentette ki a hatvanhat éves forgatókönyvíró és rendező a Bild am Sonntag című vasárnapi német lapban, röviddel a széria hetedik filmjének, a nagy várakozás övezte Az ébredő Erőnek a decemberi premierje előtt. Mint elmondta, már több mint két éve dolgozik ezen az epizódon, amely számára az utolsó lesz, de még mindig nincs készen. Ez már a negyedik Star Wars-filmje, „és ez már több mint elég belőle”. George Lucas harmincöt éve, Leigh Brackett váratlan halála után szerződtette először Kasdant, akkor a Csillagok háborúja V: A Birodalom visszavág című filmhez, később rábízta a VI. epizód, A jedi visszatér forgatókönyvét is. A Star Wars: Az ébredő Erő című hetedik, december 18-án a magyar mozikba kerülő csillagháborús epizódban a forgatókönyvíró visszatér a gyökerekhez. Kasdan azt mondta a német lapnak, hogy ő tulajdonképpen már ezt a filmet sem akarta, de családja remek ötletnek tartotta. Lawrence Kasdan a jövőben már csak rendezőként akar dolgozni – jelentette a távirati iroda 2015. november 8-án, vasárnap délután fél öt után nyolc perccel, tehát cs. e. 308855.8-kor.
Újabb két nap múlva érkezett a szomorú hír: Meghalt a Star Wars-rajongó férfi, aki premier előtt megnézhette az új filmet – jelentette Washingtonból 2015. november 10-én, kedden a Magyar Távirati Iroda. Belehalt gyógyíthatatlan betegségébe harminckét éves korában Daniel Fleetwood, a Star Wars-rajongó férfi, akinek kedvéért a Disney a bemutató előtt levetítette a sorozat új darabját, a Star Wars: Az ébredő Erő című filmet – adta hírül a The Wrap hírportál. A gyermekkora óta Csillagok háborúja-rajongó fiatal férfi utolsó kívánsága volt, hogy láthassa a filmet, mielőtt meghal. Ezt teljesítette a Disney stúdió, a Lucasfilm és Jeffrey Jacob Abrams rendező, amikor a múlt héten otthonában levetítették neki a még nem végleges változatot. Fleetwood ritka kötőszöveti rákban szenvedett, júliusban orvosai két hónapot jósoltak neki. Attól tartott, nem éri meg az egész világon nagy izgalommal várt sci-fit, amely csak december közepétől kerül a mozikba. A férfi barátai az interneten indítottak kampányt, amely a világ minden részére eljutott, még a Star Warsban szereplő színészek, Mark Hamill és John Boyega is terjesztették a Twitteren a felhívást, hogy Fleetwood kívánsága teljesüljön. Fleetwood felesége, Ashley a Facebookon tette közzé a hírt csütörtökön, hogy a Disney és a Lucasfilm szerdán teljesítette a beteg kívánságát. Férje haláláról a közösségi portálon is értesítette a barátokat – így tudósított hát a távirati iroda 2015. november 10-én, kedden délután fél három után öt perccel, vagyis cs. e. 308861.8-kor.

Daniel Fleetwood élt harminckét évet. Nyugodjék békében! Ahogy a The Wrap egy másik cikkében fogalmazott: The Force will be with Daniel Fleetwood, always

Ashley és David Fletwood

Így tehát egyrészt a két Daniel, Craft és Fletwood tragédiája, másrészt pedig Jeffrey Jacob Abrams rendező személye köti most össze a két legendáriumot, a Star Treket és a Csillagok háborúját. Csillagidőszámításunk történetéhez illeszkedve pedig külön érdekessége ennek az utóbbi átfedésnek, hogy a 2009-es, egyszerűen csak Star Trek, és a 2013-as Star Trek –Sötétségben (Star Trek Into Darkness) című filmben tűnik fel ugyanaz a Pike kapitány – itt már admirálisként, s más fordításban ellentengernagyként –, akit az 1964-es, A kalitka című pilótafilmben is láthattunk. Csak hát itt már nem Jeffrey Hunter – nyugodjék békében! –, hanem Bruce Greenwood kanadai színész alakítja szerepét. Nagyon jó, hogy van (hogy elkészült…) ez a két film, Jeffrey Jacob Abrams rendező két nagyszerű alkotása, mert tulajdonképpen ezek így együtt adják meg azt a kontinuitást, ami eddig még hiányzott a Star Trek átcsatolásaiból. Mert, ugye, volt a sokáig a nagyközönség által nem is látott, nem sugárzott, tehát tulajdonképpen sokáig eltagadott pilótafilm, majd pedig az eredeti sorozat, vagyis a TOS első évadának első epizódjában már Kirk kapitány jelent meg az átalakított legénységgel, amelyben csak Spock karaktere volt azonos a korábbiakkal. Akkor persze még nem hiányzott a legendáriumból semmiféle átkötés, hiszen a publikum lényegében nem is tudhatott Pike kapitányról, nem hiányzott neki egy mindenféle magyarázatok, indoklások nélkül elvesztegetett (fő)szereplő. Az akkori nézők már Kirk kapitány legénységével ismerték meg az Enterprise űrhajót és annak személyzetét. Számukra ezzel kezdődött el a cselekmény…
Mi már egy kicsivel többet láthattunk…
Ennyivel többet is tudhatunk tehát.
Nekünk hiányozhatott (persze, csak ha nagyon szigorúak akartunk volna lenni…) legalább egy félszavas utalás arra, hogy mi történt (idő)közben.
S erre adja meg a legmegfelelőbb, tökéletesen eltalált válaszokat Jeffrey Jacob Abrams rendező két Star Trek-filmje. De erre még majd visszatérünk ebben a blogban, s nagyon remélem, hogy nagyon hamarosan tesszük majd ezt…
Most azonban egy fontos apropóra reagálunk, amelynek mindez csupán az egyik (a sok közül…) elhanyagolható mellékszála, ugye…
Hiszen Az ébredő Erő bemutatójára készülődünk épp – már hónapok óta. David Flatwood novemberben, sőt, november elején megnézhette a filmet, s akkor, abban a pillanatban – nyugodtan mondjuk ki, hiszen ezzel távolról sem követünk el kegyeletsértést! – még mindenki irigykedett rá. Amikor azonban aztán néhány nappal később megérkezett a halálhíre, már tudhattuk, hogy titkát magával vitte a sírba…
S az irigységünk is alábbhagyott.
Az Erő mindig vele lesz…
Ahogy a The Wrap szerzője is fogalmazott.
Nekünk – hozzá hasonlóan: továbbra is halandóknak – meg itt van MÁTÓL! a film végleges változata, amelyet ma mutatnak be. Ez is valami. És jelentősen (nagyságrendekkel…) több a semminél.
Bizony-bizony mondom néktek…
Az azonban, hogy Disney megvásárolta időközben a Csillagok háborúját, mint brandet, alapvetően meghatározta az elmúlt hónapokban a filmnek való „megágyazást”, vagyis a propagandát, az előkészítést, a felvezetést, és persze mindezek anyagiakban nagyon is (sőt, dollármilliókban…) mérhető összességét. Még a vécélehúzó is Star Wars-os ezekben a hónapokban a hiper- és szupermarketekben.
Kiválóan illusztrálja ezt az Index.hu december 11-én megjelent cikke (mivel internetes portálról van szó, az írás publikálásának pontos időpontja is ismert: reggel kilenc óra és harminchét perc, vagyis fél tíz után hét perccel… máskülönben meg cs. e. 308946.6-kor…) is, amelyben, ne szépítsük a dolgokat, egy iszonyatos marhaságról számolnak be A Disney már azért is perel, ha egy Star Wars figura képét kiposztolod címmel: „Elértünk a paranoia határára, és bokáig gázolunk a nagyvállalati céges kultúra kontrollfreak hozzáállása miatt elhullott irodisták után maradó post-it-halomban, amin olyan feliratok olvashatók, mint

»Gizike, perelje be lophasjoshka28-at, mert kiposztolt a Twitterre egy képet arról az akciófiguráról, amit egy hipermarketben vett, és számlája is van róla, meg minden, szóval full jogos, de leszarjuk, és perelünk.«

Az történt hogy az itt látható képet a Star Wars Action News nevű oldal posztolta ki azt követően, hogy elmentek a helyi Walmartba, és ott megvették a Star Wars VII: Az erő ébredése című film egyik szereplőjét ábrázoló figurát. A játékokat már hónapok óta (az első trailer megjelenése után már piacra dobták a főszereplőket ábrázoló bábukat) lehet kapni, igaz, ezt, a Rey nevű csajt az Ellenállás (leánykori nevén Lázadók) egyenruhájában, sőt, a bázisukon ábrázolót nem, mert spoileres és lelő egy olyan történeti elemet, amit a Disney szeretett volna megtartani magának.
Jobban oda kellett volna figyelni.
A Walmartnak hamarabb kiküldött bábukból nem az lett, hogy elnézést kértek és visszavonták a játékot, hanem az, hogy aki megveszi, hazaviszi és lefotózza, azt beperelik. Az indok: jogsértő tartalom, a fotó egy »kiadatlan« figuráról készült, ami ugye annyira kiadatlan, hogy meg is lehet venni az USA legnagyobb hipermarketláncában. A Twitter és a Facebook meg be is tojt ettől, és levették a képeket.”

Ez tehát az inkriminált fotó, ami miatt könnyen perbe fogják az embert

Még szerencse, hogy közben ilyen plüssfigurákat is lehet kapni, helyenként még kedvezményesen is…

Aki nem hiszi, járjon hozzájuk vásárolni:


Nekem pedig minderről az a véleményem, hogy menjen szépen a Disney – hosszú, tömött sorokban – az „anyjavalaholválrja”. Meg hát egy termetes lópimpilit a stúdió döntéshozóinak seggébe, no!
Nagy szerencse, hogy tejet még egyáltalán kii lehet posztolni:

…mert ilyesmivel bizony én is elárasztottam az elmúlt hetekben-hónapokban a közösségi médiát

Csak néhány példa a töredelmes vallomásom alátámasztására:


Nem, maguk nem ezeket a droidokat keresik! :-D
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. augusztus 13.



A droidok is tejet isznak?Akkor nem is értem, hogy Mos Eisleyban miért nem engedték be őket a kocsmába...Vagy, hogy a nem tejbár lett volna?!:-D :-D :-D
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. október 19.






A sötét oldalon is RISKA-tejet isznak :-D
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. november 3.




:-DHappy Life Day!!!
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. november 10.

Szép, és egyre szebb lesz, Szabadka polgármestere nem szólalhat meg a vajdasági magyarság egyetlen közszolgálati...
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. november 23.






All Good Things... :-D
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. december 1.


HAPPY LIFE DAY!!!A tejbárba megérkezett Csubakkával köszönöm meg mindenkinek az elmúlt napok születésnapi köszönté...
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. december 2.


Mert van bizony ilyen is...
Szerző: Szabó Palócz Attila2015. december 2.

És így tovább…
Én azok közé tartozom, akik nem puffogtak, amikor a Disney megvette a Csillagok háborúját, vagyis a Lucasfilmet (pedig beindult akkor ezerrel világszerte a mémgyár…), mert úgy gondoltam, hogy ez a gigászi cég – a rajongók minden ellenérzése ellenére is – van annyira profi (s mögéje tud állítani egy akkora gépezetet…), hogy képes lesz méltón továbbvinni a történetet. Ha megnézzük az előzetest itt alant, azt kell látnunk (már ebből is…), hogy ebben bizony mindenképp igazam is lett. Az pedig, hogy érvényesül az üzleti érdek, időnként valóban kínos és kellemetlen helyzeteket tud teremteni, de – s ezt a legnagyobb sajnálattal, sajnálkozással mondom – el kell fogadnunk, ha akarjuk, ha nem, hiszen akárki vágjon is bele egy ekkora vállalkozásba, nem azért fekteti be a pénzét, hogy ne kamatoztassa, illetve, hogy az ne térüljön vissza többszörösen már a bemutató előtt. Ilyen korban, a Gazdaságkorban élünk, s nincs annál pusztítóbb dolog jelenünkben, mint, hogy az emberi kultúra, a művészetek is a mindenható pénznek vannak alárendelve. Szóval nem azzal van bajom, hogy pénzben mérik a művészi értéket – a jelenség felettébb káros, de napjainkban egyeduralkodó, legfeljebb lázadhatunk ellene, de akkor meg kutyába sem vesznek –, hanem azzal az otromba, pökhendi viselkedéssel, ahogyan például a fent idézett esetben is kezelik. Még, hogy Gizike bepereljen mindenkit, aki az internetes közösségi portálon elújságolja barátainak, ismerőseinek, követőinek, mindenkinek, hogy milyen új kis csecsebecsét szerzett?!
No, akármilyen döntést hozzon is akármilyen törvények alapján akármelyik bíróság – A FELPERESNEK AZ ILYEN ÜGYEKBEN SOHASEM LEHET MORÁLISAN, ERKÖLCSILEG IGAZA! Hanem az van, hogy ő egy utolsó utáni tapló. Már bocsánat…
Én magam is kedvelem az ilyen mindenféle kis csecsebecséket, bögréket, pólókat, kulcstartókat, de még a Lego-játékokat, ha kiöregedtem már belőle, ha nem (hiszen attól még kedvelhetem, nem?... ha nem is nyelem le már a kisebb darabkákat…), megveszem a Star Wars-os tejet a sarki boltban, matricákat gyűjtök, hogy plüssállatokhoz jussak, sőt, mielőtt beragasztanám a kupongyűjtő füzetkébe, még be is szkennelem azokat, föltöltés, megosztás, dicsekvés, még ha komolyabb helyen hülyének is néznek… Kis híján még Star Wars-os gyerekgatyákat is vettem; majd elhordom valahogy, még ha a fél tököm is csak alig tudom belegyömöszölni.
Tükör vagyok (más nem is lehetek…), amelyben magukat látják.
Azt a gyermekded, játékos és pajkos énjüket, azt az egyszerre kalandor és ugyanakkor mégis infantilis saját magukat, amelyet – talán úgy érezhetik – az életkoruk előrehaladtával kinőttek, hátrahagytak már maguk mögött, pedig mélyen, elnyomva bizony ott lapul lelkükben, csak félnek, rettegnek felszabadítani…
Fentebb pedig azért emlegettem azt a bizonyos lópimpilit a Disneyvel összefüggésben a perlés, perlekedés miatt, mert ebben az esetben még a saját szempontjukból sincs igazuk. Mert addig még oké, hogy a lázadók egyenruhájába öltöztetett Rey-figurákat talán a tervezettnél előbb küldték ki az üzletekbe, de hát innentől kezdve már magukra vessenek, s legfeljebb cégen belül keressék a felelőst, aki elbaltázta az egyeztetést, a kereskedelmi tevékenység összehangolását. De nincs igazuk már csak azért sem, mert Az ébredő Erő történetét feldolgozó képgyűjtő albumhoz tartozó matricákon ugyancsak Rey ugyanebben az egyenruhában már december 3-án felkerült egy képen az Internet Movie Database-be, vagyis az IMDb.com-ra. Tehát azt, amit a Disneynél most törvénynek erejével akarnak tiltani, hogy a bemutató előtt eltitkolják előlünk a cselekmény egyes vonatkozásait, már rég tudjuk. Vagy talán itt is jobban kellett volna egyeztetni?! Esetleg perlik az IMDb-t is? Marhaság…
Tehát akárki leplezze is le őket előre ezzel, nem hozhat nyilvánosságra semmit, ami a számunkra meglepő lenne, no…
Rey a hetvennégyes számú képecskén látható, de itt van még a Millenium Falcon, vagyis az Ezeréves Sólyom, Finn, Kylo Ren, a BB-8-as, vagyis az új droid, akit a korábbi részekben még nem láthatunk, rohamosztagosok ugyanilyen képecskéken.
Mutatom is:

A BB-8-as droid a képgyűjtő album tizenegyes számú matricáján

Poe Dameron a képgyűjtő album ötvenhármas számú matricáján

Kylo Ren a képgyűjtő album hatvanhetes számú matricáján

Rey a képgyűjtő album hetvennégyes számú matricáján

Finn a képgyűjtő album hetvenhatos számú matricáján

A csatára készülő rohamosztagosok a képgyűjtő album nyolcvanegyes számú matricáján

X-szárnyas harci gépek a képgyűjtő album nyolcvannyolcas számú matricáján

Az Ezeréves Sólyom a képgyűjtő album kilencvenhatos számú matricáján

Ezek a képek pedig december 3-a óta láthatóak az IMDb.com-on.
Nagy tapsot kérek hát a pimpilinek!

…és most már azt is tudjuk, hogy Kylo Ren honnan (miből…) meríti az erejét…

Nos, hát ez a mai bejegyzésem pedig leginkább egy képes összeállításhoz lett hasonlatos, még ha eredetileg, startban nem is ez volt az elképzelésem. Végül is így alakultunk ki a végére, talán ezen sincs túl sok szégyenkeznivalónk. Ma van a bemutató, s ma-holnap moziba megyünk…
Kinek mikorra sikerült jegyet szereznie?
És azt sem bánom igazán (illetve: egyáltalán nem…), hogy előbb Thiago Silva említésével, majd pedig a Rayes képek ürügyén kicsit a képgyűjtő albumok világába is belecseppentünk, van ebben is izgalom és kalandosság bőséggel, csak győzzük majd kiaknázni, ha egy kicsit részletesebben is belebonyolódunk, amire ugyancsak kínálkozik még majd bőséggel ürügyünk.
Addig is – Kati üdvözletével:


Az alább következő előzetesben feltűnik a régről ismert arcok közül Han Solo és Csubakka, és persze R2-D2, vagyis Atroo is, még ha esetében arcról nem is nagyon beszélhetünk. Az új szereplők közül itt láthatjuk Reyt, Finnt és Poe Dameront, sok-sok X-szárnyú vadászt, no és persze a BB-8-ast. Feltűnik a képkockákon egy sivatagos bolygó (vélhetően a Tatuin), s előkerül Darth Vader összeégett maszkja is. Vagyis: sok-sok talány, sok-sok kis apró részlet, ami még a film megismerése, megtekintése előtt felbirizgálja a fantáziánkat, hogy találgatni kezdjünk, vajon mit hozott össze nekünk ezúttal Lawrence Kasdan és Jeffrey Jacob Abrams.
A végén jelenik meg az időközben megöregedett Han Solo és Csubakka. Harrison Ford mondja ekkor:
– Csuvi, hazaértünk!
Nomármost azt, hogy ő mit ért „haza”, vagyis „otthon” alatt, egyelőre csak találgathatjuk. Mivel Csuvi is vele van, lehet ez akár a Kashyyyk bolygó, a vukik hazája, de akár bármelyik másik is. Nagy a gyanúm azonban, hogy végül majd hasonló hazatérés lesz ez, mint Samué is John Ronald Reuel Tolkien regénye, A Gyűrűk Ura végén, amikor kicsordul az olvasó könnye: „Aztán Frodó megcsókolta Trufát és Pipint, majd utolsónak Samut, és hajóra szállt; felvonták a vitorlákat, fújt a szél, s a hajó lassan végigsiklott a hosszú, szürke öblön; és Galadriel üvegcséje, amit Frodó magasra tartott, még fénylett egy darabig, aztán eltűnt a szemük elől. A hajó kiért a nyílt tengerre, majd folytatta útját nyugat felé, míg nagy sokára, egy éjszaka, Frodó édes illatot nem érzett a levegőben, s énekszót nem hallott a víz fölött. És akkor úgy érezte, mint álmában, annak idején, Bombadil házában, hogy a szürke esőfüggöny ezüstös fátyollá válik és felgördül, és fehér partot látott, azon túl meg tágas zöld mezőt, a fölragyogó napsütésben.
De Samu csak állt a parton, s az este mélyült-mélyült a szeme előtt, s ahogy a szürke Tengerre nézett, csak egy árnyat látott a vízen, mely hamarosan eltűnt, nyugat felé. De még ott állt késő éjszakáig és hallgatta a Középfölde partján megtörő hullámok sóhaját és mormolását, s e hang mélyen a szívébe ivódott. Mellette ott állt Pipin és Trufa, sa mindkettő hallgatott.
Végül a három útitárs megfordult, lóra szállt, s hátra se nézve lassan elindult hazafelé; nem szóltak egymáshoz egy szót sem, amíg vissza nem értek a Megyébe, de mindhármuknak vigaszul szolgált, hogy ott vannak mellette a barátai a hosszú, szürke úton.
Végül átlovagoltak a Dombságon, ráfordultak a Keleti útra, s Trufa meg Pipin továbbment Bakfölde felé; de ekkor már énekeltek. Samu azonban letért Morotva irányába, s mire fölért a Dombra, a nap megint csak a végére járt. Ment, az ajtóhoz ért, sárgán világított bent a lámpa, és égett a tűz; és kész volt a vacsora, csak őrá vártak. És Rozi bevezette, és hellyel kínálta a karosszékében, s a kis Elanort az ölébe rakta.
Ő meg mély lélegzetet vett, s így szólt: – Hát, hazaértem.” (Göncz Árpád fordítása) Mivel azonban David Flatwood a titkát magával vitte a sírba, egyelőre moziba kell mennünk ahhoz, hogy ennél bővebbeket is megtudjunk Az ébredő Erő cselekményéről.
Talán már ma…


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése